|
|
|
|
|
Volta
a la serra de Sant Mamet |
|
-
Bonica volta a la serra de Sant Mamet, situada
a llevant de la Noguera, entre les valls de la
Pallaresa i el Segre. Ambient de solitud.
-
Es contemplen petits i pintorescos
pobles de la Noguera muntanyenca com Fontllonga,
Santa Maria de Meià, la Clua, Baldomar i Alòs
de Balaguer.
|
Distància |
55,5 Km |
Desnivell |
+1.110 m |
Senyalització |
NO senyalitzada |
Durada |
5:30 h |
Dificultat |
Facíl
pero fisica |
Veure
fotos |
|
Document
PDF |
|
Track
GPS Garmin |
|
|
|
L'itinerari comença a Fontllonga,
gairebé al peu de la carretera C-13, anomenada
del Doll, entre Balaguer i Tremp.
Mapes: Comarcal La noguera |
|
Descripció de l'itinerari |
-
A Fontllonga (km 0) cal prendre la
pista que passa per Figuerola de Meià, Peralba i arriba a Santa
Maria de Meià tot pel vessant obac de Sant Mamet,
primer en pujada i després en descens, havent
passat el coll d'Orenga (910 m d'altitud).
-
A Santa Maria de Meià (km 14,7), davant de l'església
parroquial del mateix nom, es conflueix amb la carretera
a Vilanova de Meià (la LV-9131), que no s'agafa.
Es gira a la dreta i se surt del poble.
-
A la següent desviació (km
15,2) l'itinerari segueix per l'esquerra. Es passa
el torrent de l'Obac, es deixa un trencant a l'esquerra
i es puja pel coll de la vall d'Ariet.
-
Al km 17,7 hi ha la torre enrunada del castell d'Ariet.
Es continua ara per la vall de la Clua.
-
Es ressegueix el barranc de la Clua
i al km 25 s'arriba a la Clua, bonic poblet amb les
ruïnes d'un antic
castell.
-
Cal retornar a l'última cruïlla, seguir
recte, deixar una zona de pícnic a l'esquerra
i dirigir-se a Baldomar, població situada a la
dreta del riu Boix, abans de la confluència
d'aquest amb el Segre.
-
Al km 31,2 s'és a Baldomar.
-
L'itinerari es dirigeix ara a occident,
cap a Alòs
de Balaguer, al peu del Segre, on s'arriba al km 37,5.
Ara es continua per la pista que va a Sant Mamet i la
Maçana seguint el torrent de Segues.
-
Es passa pel costat dels corrals d'en
Magre. Més
amunt (km 40,3) hi ha una bifurcació. Per la dreta
es va al cap de la serra de Sant Mamet; cal continuar
per l'esquerra seguint la pista principal en direcció a
l'ermita de la Nou i la Maçana, on s'arriba
al km 48,4.
-
Es passen les cases enrunades de la
Maçana;
cal baixar a la carretera del Doll, la C-13 (compte
al sortir a la carretera), que hi ha a sota mateix,
i continuar amunt fins al punt inicial de sortida de
l'itinerari, Fontllonga, on s'arriba al km 55,5 km.
Fi de l'itinerari.
- Font http://www10.gencat.net/probe
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|